Hoppa till sidans innehåll

Varpa


Här kommer varpa resultaten från tävlingar att läggas in fortlöpande.

Resultatlista 
Veterantävling
VARPA 2-manna
Lärkparken Roma 20110618

Grupp A
1. Eksta IF 1 Bernt Jakobsson-Wide Nygren 2-1 +3
2. Wisby BK1 Rolf Burgesäter-Tage Svanborg 2-1 +1
3. Roma IF Lars-Ulle Gadefors-Georg Johansson 1-2 0
4. Eksta IF2 Jan Larsson-Ernst Jakobsson 1-2 -4


Grupp B

1. Garda IK Bernt Augustsson-Gunnar Lind 2-0 +16
2. Banda VK Hans-Evert Gustafsson-Sven Gillerfors 1-1 0
3. Wisby BK2 Inge Sandström-Gösta Westergren 0-2 -16 


Grupp C

1. Gotlands Bara IF Martin Hansson-Lars-Oskar Stenberg 3-0 +23
2. Östergarns IK2 Fred Klingvall-Åke Lindblad 2-1 +6
3. Eksta IF3 Harald Söderlund-Göte Berglund 1-2 -7
4. Nynäshamns IF Varpa Bertil Larsson-Bengt Söderström 0-3 -22


Grupp D

1. Eksta IF4 Sven-Ivan Rieem-Jan-Arne Rieem 2-0 +5
2. Östergarns IK1 Sture Stenström-Inge Olsson 1-1 +4
3. IF Varpa Göran Lindberg-Göte Lindberg 0-2 -9



Resultatlista Fårövarpan
Lördag 11/6 3mannalag metall.
Grupp A

1:Eksta IF Bernt Jakobsson Wide Nygren Ernst Jakobsson 12-10
2:Särtaviks VK Jan Olofsson Per Olofsson Thomas Olofsson

3: Banda VK Hans-Evert Gustafsson Sven Gillerfors Tomas Pettersson 12-6
4:Hablingbo IK Ola Nilsson Berne Appelqvist Olof Litberg

Grupp B
1:Östergarns IK Sture Stenström Åke Lindblad Inge Olsson 12-11
2:Banda VK Leif Olsson Tommy Pettersson Kennet Pettersson

Grupp C
1:Bäl IF Evert Olsson Rune Olsson Bernt Nilsson 12-11
2:Östergarns IK Torbjörn Lavergren Lars Klingvall Johan Pettersson

Grupp D
1:Buttle VK Klas-Göran Hederstedt Conny Hederstedt Fredrik Hallberg 12-2
2:Fårö IF Eivor Godman Ulf Godman Karl-Erik Levin

Söndag 12/6 Stenvarpa 3manna lag (gruppkastning)

1:Garda IK Alf Nilsson Bernt Augostsson Bengt Pettersson (8-0)
2:Bäl IF Evert Olsson Rune Olsson Bernt Nilsson (7-1)
3:IF Varpa Roger Söderholm Tommy Malmqvist Andre Söderholm (5-3)
4:Eksta IF Jan-Arne Rieem Göte Berglund Jan Larsson (4-4) plus13.
5:Väskinde VK Roger Westberg Adam Andersson Anders Walby (4-4) minus 6.
6: IF Varpa Ivan Söderholm Kalle Berggren Rolf Widen (4-4) minus9.
7:IF Varpa Dan Hallenbring Sören Klintbom Robert Jalmarsson 
8: Fårö IF Erika Broberg Benny Broberg Anders Dyplin
9:IF Varpa Jesper Molin Svenne Johansson Markus Molin

Fårö IF Styrelsen




Resultatlista DM CM 2011 
KASTARE KLUBB Resultat Kula 1 Kula 2 Kula 3

Damer Klass Elit-A

1 Björklund Britt-Marie Gotl. Bara IF 433 125 232 76
2 Björklund Sofie Gotl. Bara IF 437 183 150 104
3 Magnusson Johanna Gotl. Bara IF 614 219 216 179

Damer Klass B

1 Pettersson Anna Banda VK 705 171 357 177
2 Björkegren Lisa Banda VK 790 253 361 176

Herrar Klass Elit

1 Nilsson Ola Hablingbo IK 173 72 46 55
2 Lawergren Torbjörn Östergarns IK 203 57 92 54
3 Appelqvist Berne Hablingbo IK 274 115 86 73
4 Lithberg Stefan Gotl. Bara IF 278 111 83 84
5 Olsson Leif Banda VK 304 61 152 91
6 Nilsson Kenneth Hablingbo IK 376 154 100 122
7 Larsson Jan Mulde VK 397 130 152 115
8 Lithberg Olof Hablingbo IK 450 99 134 217

Herrar Klass A

1 Wahlgren Mattias Gotl. Bara IF 389 137 170 82
2 Lawergren Henric Östergarns IK 420 158 72 190

Herrar Klass B

1 Stenberg Magnus Mulde VK 316 83 91 142
2 Westergren Mauritz Sanda IF 553 186 230 137
3 Pettersson Marcus Sanda IF 577 156 215 206
4 Ahlgren Jan-Inge Mulde VK 721 192 310 219
5 Pettersson Johan Östergarns IK 780 340 197 243

Herrjuniorer

1 Nilsson Jakob Hablingbo IK 698 260 225 213
2 Kolmodin Rickard Gotl. Bara IF 857 211 311 335
3 Gudinge Hampus Gotl. Bara IF 1265 415 409 441
4 Hafdell herman Hablingbo IK 2092 601 586 905

Oldgirls

1 Pettersson Ulla Eksta IF 667 190 259 218
2 Lindberg Inga IF Varpa 960 209 350 401
3 Pettersson Iris IF Varpa 1010 328 336 346
4 Fohlin Barbro Fole IF 1025 369 278 378

Oldboys yngre

1 Olsson Evert Bäl VK 79 29 27 23
2 Gillerfors Sven Banda VK 172 87 49 36
3 Hansson Martin Gotl. Bara IF 207 101 54 52
4 Rieem Jan-Arne Eksta IF 315 114 113 88
5 Gustavsson Hans-Evert Banda VK 332 112 111 109
6 Jakobsson Bernt Eksta IF 367 115 159 93
7 Pettersson Lennart Roma IF 514 119 151 244
8 Larsson Jan Eksta IF 573 195 222 156
9 Karlsson Göte Östergarns IK 631 241 151 239
10 Olsson Inge Östergarns IK 685 232 106 347

Oldboys äldre

1 Stenström Sture Östergarns IK 199 65 54 80
2 Åke Lindblad Östergarns IK 341 120 125 96
3 Söderlund Harald Eksta IF 344 183 102 59
4 Burgesäter Rolf Wisby BK 361 177 150 34
5 Klingvall Fred Östergarns IK 364 209 100 55
6 Svanborg Tage Wisby BK 373 67 173 133
7 Georg Johansson Roma IF 402 138 99 165
8 Rieem Sven-Ivan Eksta IF 438 110 152 176
9 Nygren Wide Eksta IF 474 130 116 228
10 Gadefors Lars-Ulle Roma IF 488 77 110 301
11 Olsson Arne Roma IF 721 253 155 313
12 Berglund Göte Eksta IF 790 250 226 314
13 Sandström Inge Wisby BK 945 227 414 304

Lag cm Herrar

1 Hablingbo IK (Ola Nilsson, Berne Appelqvist, Olof Lithberg) 725
2 Östergarn IK (Johan Pettersson, Torbjörn Lawergren, Henric Lawergren) 1403
3 Mulde VK (JanlLarsson, Jan.Inge Ahlgren, Magnus Stenberg) 1434

Lag cm Oldboys

1 Östergarns IK ( Fred Klingvall, Sture Stenström, Åke Lindblad) 904
2 Eksta IF (Harald Söderlund, Jan-Arne Rieem, Bernt Jakobsson) 1026
3 Roma IF ( Lars-Ulle Gadefors, Lennart Pettersson, Georg Johansson) 1404
4 Wisby BK 1 ( Rolf Burgesäter, Tage Svanborg, Inge Sandström) 1679
5 Eksta IF( Sven-Ivan Rieem, Wide Nygren, Göte Berglund) 1702


Resultat från DM-tävling i Eksta 2011
Jan Larsson Mulde VK överraskar som segrare i final mot Ola Nilsson Hablingbo IK

Herrar
Grupp A
1:a Jan Larsson Mulde VK
2:a Ola Nilsson Hablinbo IK
Final 12-11, 12-9 
3:a Torbjörn Lawergren Östergarn IK : 12
4:a Berne Appelqvist Hablingbo IK : 3


Grupp B: Alla möter alla i gruppen
1:a Nils-Allan Nilsson Hablingbo IK : 3 vunna kulor 0 förlorad
2:a Kenneth Nilsson Hablingbo IK : 2 vunna kulor 1 förlorad

Grupp C: Alla möter alla i gruppen
1:a Arne Eriksson Östergarn IK 3: vunna kulor 1 förlorad stickkvot + 17
2:a Roland Nilsson Hablingbo IK: 3 vunna kulor 1 förlorad: stickkvot + 4 



Yngre Oldboys
Grupp A
1:a Hans-Evert Gustavsson Banda VK
2:a Jan-Arne Rieem Eksta IF 
Final: 12-9, 12-11

3:a Evert Olsson Bäl IF 12
4:a Gunnar Lind Garda IK 4



Äldre Oldboys
1:a Fred Klingvall Östergarn IK
2:a Rolf Burgesäter Wisby BK
Final: 12-6, 12-6

3:a Lars-Ulle Gadefors Roma IF 12
4:a Harald Söderlund Eksta IF 8


Oldgirls: Alla möter alla i gruppen
1:a Barbro Fohlin Fole IF: 5 vunna kulor 1 förlorad
2:a Ulla Pettersson Eksta IF: 3 vunna kulor 3 förlorade och stickkvot + 8
3:a Eva Björklöf-Nygren Eksta IF: 3 vunna kulor 3 förlorade och stickkvot +7
4:a Iris Pettersson IF Varpa : 1 Vunnen 5 förlorade

Seniorer Damer, Herrjuniorer och Damjuniorer fick ställas in pga för få deltagare.



GT/IV Varpan Rävhagen Visby
Herr seniorer:
1. Hablingbo IK Ola Nilsson, Berne Appelqvist, Olof Lithberg
2. Hablingbo IK Nicken, Nuffen, Roland Nilsson
3. Gotlands Bara IF Tore Hansson, Mattias Walhgren, Rikard Kolmodin
4. Östergarns IK Arne Eriksson, Torbjörn Lawergren, Lars Klingvall
5. Mulde VK Janne Larsson, Janne Ahlgren, Magnus Stenberg
6. Buttle VK Classe, Conny Hederstedt

Dam seniorer
1. Banda VK Ulrica Pettersson, Anna Pettersson, Lisa Björkegren
2. Gotlands Bara IF Britt-Marie Björklund, Sofie Björklund, Johanna Gudinge

Oldboys Gr 1
1. Garda IK Bernt Agustsson, Alf Nilsson, Bengt Pettersson
2. Eksta IF Wide Nygren, Bernt Jakobsson, Jan-Arne Rieém
3. Banda VK Sven Gillerfors, Hans-Evert Gustavsson, Tage Appelqvist
4. Wisby BK Rolf Burgesäter, Tage Svanborg, Inge Sandström

Oldboys Gr 2

1. Östergarns IK Fred Klingvall. Sture Stenström, Åke Lindbladh
2. Eksta IF Jan Larsson
3. IF Varpa Göran Lindberg, Göte Lindberg, Bert Jakobsson

Oldgirls Ind
1. Eksta IF Eva Björklöf/Nygren
2. Eksta IF Ulla Pettersson
3. Fole IF Barbro Fohlin
4. IF Varpa Iris Pettersson

Sten
1. IF Varpa Rolf Widen
2. Eksta IF Yngve Lindvall
3. IF Varpa Roger Söderholm
4. IF Varpa Sören Klintbom
5. IF Varpa Jesper Mohlin

Pojkar 00-04
1. Sanda IF Malte Stenman
2. Hablingbo IK Fabian Nordin
3. Hablingbo IK John Lindgren
4. Gotlands Bara IF Lukas Gudinge
5. Sanda IF Abbe Stenman

Pojkar 98-99
1. Sanda IF Samuel Kåring
2. Banda VK Can Pettersson

Pojkar 96-97
1. Gotlands Bara IF Hampus Gustavsson
2. Banda VK Gustaw Lawergren
3. Banda VK Christoffer Jacobsson
4. Fole IF Erik Pettersson


Par DM Rävhagen

1. Ulrica Pettersson & Leif Olsson Banda VK
2. Britt-Marie Björklund & Tore Hansson Gotlands Bara IF
3. Erika Broberg & Benny Broberg

Oldmix
1. Ulla Pettersson & Bernt Jakobsson Eksta IF
2. Barbro Fohlin & Sture Stenström
3. Eva Björklöf-Nygren Wide Nygren Eksta IF



Klubbmästerskap Fårö IF
Centimeter
1. Sven-Ivan 402 cm
2. Jallis 416 cm
3. Benny 495 cm
4. Janne 653 cm
5. Annika 914 cm
6. Dyplin 10,30
7. Godman 10,83
8. Andreas

Vinnare bästa kula "Lars-Eriks Rieéms minne" Sven-Ivan 78 cm

2-manna lottade lag Fårö IF

1. Jallis & Dyppe
2. Benny & Janne
3. Annika & Andreas
4. Ulf & Sven-Ivan

RESULTAT Hellvi
VARPA
Hellvivarpan
Grupp 1 (herrseniorer)
1. Hablingbo IK(Olof Lithberg/Berne Appelqvist)
2. Gotlands Bara IF(Mattias Wahlgren/Stefan Lithberg)
3. Sätravik VK(Per o Thomas Olofsson)

Grupp 2 (oldboys)
1. Visby BK (Rolf Burgsäter/Tage Svanborg)
2. Garda IK (Alf Nilsson/Bengt Pettersson)
3. Eksta IF (Bernt o Ernst Jakobsson)

Grupp 3 (oldboys)
1. Banda VK (Sven Gillerffors/Hans-Evert Gustavsson)
2. Eksta IF (Leif Tingström/Vide Nygren)
3. Bäl IF (Bernt Nilsson/Evert Olsson)

Resultat centimeter & Rävkulan Rävhagen 1 maj 2011

Centimeter, 
1. Jan-Arne Rieém Eksta IF 66 cm
2. George Johansson Roma IF 76 cm
3. Rolf Burgesäter Wisby BK 82 cm
4. Janne "Mulde" Larsson Mulde VK 100 cm
5. Martin Hansson Gotlands Bara IF 119 cm
6. Hans-Evert Gustavsson Banda VK 134 cm
7. Ola Nilsson Hablingbo IK 167 cm
8. Roland Nilsson Hablingbo IK 172 cm
9. Patrik Widegren Eksta IF 207 cm
10. Benny Broberg Fårö IF 214 cm
11. Erika Broberg Fårö IF 229 cm
12. Tage Svanborg Wisby BK 235 cm
13. Janne Larsson Eksta IF 252 cm
14. Janne Ahlgren Mulde VK 282 cm
15. Magnus Stenberg Mulde VK 423 cm
16. Barbro Fohlin Fole IF 471 cm
17. Bernt Nilsson Bäl IF 516 cm

Rävkulan blandade 2-manna lag
Grupp 1
1. Rolf Burgesäter & Tage Svanborg Wisby BK
2. Janne Larsson & Jonny Karlsson Eksta IF
3. Janne Larsson & Magnus Lindström Mulde VK
4. Ulrica Pettersson & Hans-Evert Gustavsson Banda VK

Grupp 2
1. Martin Hansson Gotlands Bara IF & George Johansson Roma IF
2. Fred Klingvall & Sture Stenström Östergarns IK

Uppdaterad: 22 JUN 2015 11:11

Bildresultat för Mäklarhuset

 

 

Bildresultat för Wisby UR & Guld

Relaterad bild

 

 

 

Bildresultat för framåt för fler i rörelse

 


logo_gotlandsidrottsförbundjpg



Bildresultat för Gotland Grand National

Postadress:
Mulde Varpa Klubb - Varpa
Janne Larsson, Österbyväg 10
62141 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info