Hoppa till sidans innehåll

Mulde tävlingar & Resultat


Mulde World Cup 2014
Grupp 1
1:a Evert Olsson, Eva Björklöf-Nygren, Kenneth Johansson
2:a Sven Gillerfors, Berne Appelqvist, Daniel Norrby
3:a Anders Dyplin, Rune Olsson, Roger Lindberg
4:a Ulf Godman, Fred Klingvall, Dan Hallenbring
Grupp 2
1.a Janne "Mulde" Larsson, Inge Olsson, Magnus Stenberg
2:a Rune Wahlgren, Barbro Fohlin, Dan Klingvall

Grupp 3
1:a Wide Nygren, Hans-Evert Gustavsson, Johan Lindberg
2:a Jan-Arne Rieém, Inge Sandström, Iris Pettersson

Grupp 4
1:a Rolf Burgesäter, Elert Westerlund, Bernt Nilsson
2:a Janne "Eksta" Larsson, Viktor Söderström, Tomas Söderström

Resultat Rävkulan 2013.

1. Lars-Ulle Gadefors Roma IF 82 cm, ( vinnaren fick 500:- + vandringspris)
2. Bernt Augustsson Garda IK 93 (pris 200:-)
3. Bengt Pettersson Garda IK 100 (pris 100:-)
4. Alf Nilsson Garda IK 118 (pris 100:-)
5. Evert Olsson Bäl IF 142 (pris 100:-)
6. Jan-Arne Rieém Eksta IF152
7. Bertil Larsson IF Varpa 186
8. Rune Wahlgren Eksta IF 198
9. Lars-Åke Olsson IF Varpa203
10. Sven-Erik Nordlund IF Varpa 218
11. Inge Olsson Roma IF 254
12. Tage SVanborg Wisby BK 261
13. Janne Larsson Wisby BK 270
14. Inga Lindberg IF Varpa 277
15. Ulf Godman Roma IF 319
16. Anders Dyplin Roma IF 320
17. Rolf Burgesäter Wisby BK 301
18. Jan-Inge Ahlgren Wisby BK 347
19. Barbro Fohlin Fole IF 378
20. Magnus Stenberg Wisby BK 569

Efter centimetern så var det dags för blandade 2-manna och där började vi med inkastning i grupperna, en vinnar grupp och en förlorar grupp
Resultat Grupp A
1. Vinnare av Berith Hoas minnespris Garda IK Alf Nilsson & Bengt Pettersson (resa till Gotska Sandön+ vandringspris)
2. Evert Olsson Bäl IF & Jan-Inge Ahlgren Wisby BK
3. Inge OLsson & Ulf Godman Roma IF
4. Rolf Burgesäter & Tage svanborg Wisby BK
5. Janne Larsson & Magnus Stenberg Wisby BK
6. Inga Lindberg IF Varpa & Barbro Fohlin Fole IF

Resultat Grupp B
1. George Johansson & Anders Dyplin Roma IF ( resa till Stora Karlsö)
2. Jan-Arne Rieém & Rune Wahlgren Eksta IF
3. Lars-Åke Olsson & Sven-Erik Nordlund IF Varpa
4. Bertil Larsson IF Varpa & Lars-Oskar Stenberg Gotlands Bara IF
5. Göte Lindberg & Göran Lindberg IF Varpa


KM Terrängvarpa 1/9-2013
1. Janne L 114 p
2. Magnus 99
3. Jan-Inge 86
4. Ulf 76
5. Linda 71
5. Anna 71
6. Birgitta. ( Janne & Birgitta fixar 2014 års bana )

KM Guldgubbe 1/9-2013.

1. Janne LArsson
2. Magnus Stenberg
3. Jan-Inge Ahlgren
4. Ulf Stenberg
5. Linda Jakobsson
6. Anna Stenberg
7. Birgitta Stenberg

KM Terrängvarpa 30/9-2012
1. Jan-Inge 127 p
2. Magnus 105 p
3. Janne L 103 p
4. Klasse 85 p
5. Anna 75 p
6. Gullvi 68 p
7. Annie 65 p
8. Linda 56 p
Jan-Inge & Linda fixar banor och plats till nästkommande år. 
KM Guldgubbe 30/9-2012
1. Janne L (Guldgubbe)
2. Jan-Inge
3. Gullvi
4. Magnus
5. Klasse
6. Annie
7. Anna
8. Linda
KM Hästsko kastning:2012
1. Janne Ahlgren 205
2. Janne Larsson 161
3. Anna Stenberg 152
4. Magnus Stenberg 130
5. Ulf Stenberg 84
6. Marja Lindström 78
7. Birgitta Stenberg 72
8. Klasse Lindström 57

Valleviksvarpan 28 juli 2012.
Resultat:

1. Martin Rieém, S-I Rieém, J-A Rieém
2. L-O Stenberg, Marie Stenberg. Leif Ahlros
3. Per Lindberg, Sven Gillerfors, Tomas Söderström
4. Janne Ahlgren, Janne Larsson, Vakant

Rävkulan 2012
Centimeter
1. Evert Olsson Bäl IF 64 cm
2. Tage Svanborg Wisby BK 163 cm
3. Rolf Burgesäter Wisby BK 213 cm
4. Janne Larsson Mulde VK 225 cm
5. Inge Sandström Wisby BK 238 cm
6. Barbro Fohlin Fole IF 363 cm
7. Anders Dyplin Mulde VK 404 cm

2-manna Rävkulan 2012
Grupp A
1. Sture Stenström & Inge Olsson Östergarns IK
2. Evert Olsson & Rune Olsson Bäl IF
3. George Johansson & Lars-Ulle Gadefors Roma IF
4. Anders Dyplin & Janne Larsson Mulde VK

Grupp B
1. Rolf Burgesäter & Tage Svanborg Wisby BK
2. Inge Sandström & Gösta Westergren Wisby BK
3. Rikard Kolmodin & Hampus Gudinge Gotlands Bara IF
4. Simon Buskas Fole IF & Lukas Gudinge Sanda IF

Resultat Centimeter + Rävkulan 2011
Centimeter, 
1. Jan-Arne Rieém Eksta IF 66 cm
2. George Johansson Roma IF 76 cm
3. Rolf Burgesäter Wisby BK 82 cm
4. Janne "Mulde" Larsson Mulde VK 100 cm
5. Martin Hansson Gotlands Bara IF 119 cm

Rävkulan blandade 2-manna lag
Grupp 1
1. Rolf Burgesäter & Tage Svanborg Wisby BK
2. Janne Larsson & Jonny Karlsson Eksta IF
3. Janne Larsson & Magnus Lindström Mulde VK
4. Ulrica Pettersson & Hans-Evert Gustavsson Banda VK

Grupp 2
1. Martin Hansson Gotlands Bara IF & George Johansson Roma IF
2. Fred Klingvall & Sture Stenström Östergarns IK


Resultat Muldestegen 100,2 2010
Grupp 1
1. Hans-Evert Gustavsson Banda VK
2. Leif Tingström Fårö IF
3. Sven Gillerfors Banda VK
4. Janne Larsson Eksta IF

Grupp 2
1. Bernt Jakobsson Eksta IF
2. Rolf Burgesäter Wisby BK
3. Tage Svanborg Wisby BK
4. George Johansson Roma IF


Resultatlista Muldegranen 100,2 (centimeter) 21 november 2010 

Herrar grupp 1
1. Stefan Lithberg Gotlands Bara IF
2. Roland Nilsson Hablingbo IK
3. Claes-Göran Hederstedt Buttle VK
4. Anders Dyplin Fårö IF

Herrar grupp 2
1. Ola Nilsson Hablingbo IK
2. Janne Larsson Mulde VK

Gubbar grupp 1
1. Evert Olsson Bäl IF
2. Martin Hansson Gotlands Bara IF


Resultat lista CM Rävkulan 2010 CM

1. Martin Hansson Gotlands Bara IF 23
2. Rolf Burgesäter Wisby BK 85
3. Jan-Arne Rieém Fårö IF 91
4. Jan Larsson Eksta IF 100
5. Sven Gillerfors Banda VK 101
6. Stefan Lithberg Gotlands Bara IF120
7. Rune Olsson Bäl IF 160
8. Jan Larsson Mulde VK 169
9. Tage Svanborg Wisby BK 183
10. Fredian Lundberg Wisby BK 193
11. Benny Broberg Fårö IF 197
12. Sven-Ivan Rieém Fårö IF 205
13. Hans-Evert Gustavsson Banda VK 211
14. Erika Broberg Fårö IF 254
15. Jan-Inge Ahlgren Mulde VK 406
16. Bernt Nilsson Bäl IF 479
17. Alvar Lindkvist Wisby BK 529

Blandade lag 2-manna Rävkulan 2010 Mulde VK
Grupp A
1:a Banda VK Hans-Evert Gustavsson & Sven Gillerfors
2:a Gotlands Bara IF Martin Hansson & Stefan Lithberg

Grupp B
1:a Fårö IF Benny Broberg & Erika Broberg
2:a Wisby BK Rolf Burgesäter & Fredian Lundberg

Grupp C
1:a Eksta IF Hans Öberg & Jan Larsson
2:a Jan Larsson & Jan-Inge Ahlgren


Resultat Rävkulan 2009 centimeter Ungdomar.
1. Adam Andersson 378 cm Fole IF
2. Tim Olofsson 427 cm Fole IF
3. Oskar Eriksson 449 cm Fole IF
4. Erik Pettersson 991 cm Fole IF

Resultat Rävkulan 2009 centimeter Vuxna.
1. Martin Hansson 43 cm Gotl Bara IF
2. Evert Olsson 45 cm Bäl IF
3. Roland Nilsson 60 cm Hablingbo IK
4. Sven Gillerfors 85 cm Banda VK
5. Hans-Evert Gustavsson 85 cm Banda VK
6. Leif Tingström 87 cm Fårö IF 

Resultat Rävkulan 2-manna Ungdomar 2009
1. Adam Andersson & Tim Olofsson Fole IF
2. Lisa Björkegren & Amanda Larsson Banda VK
3. Oskar Eriksson & Erik Pettersson Fole IF
4. Tilda Karlsson & Jessica Svensson Banda VK

Resultat Rävkulan 2-manna Vuxna 2009
Grupp A
1. Stefan Lithberg & Martin Hansson Gotl Bara IF
2. Jan-Arne Rieém & Sven-Ivan Rieém Fårö IF
Grupp B
1. Hans-Evert Gustavsson & Sylve Gillerfors Banda VK
2. Sven Gillerfors & Leif Olsson Banda VK
Grupp C
1. Leif Tingström & Göte Berglund Fårö IF
2. Benny Broberg & Annika Broberg Fårö IF
Grupp D
1. Göran Lindberg & Göte Lindberg IF Varpa
2. Wide Nygren & Hans Öberg Eksta IF 




Mulde Varpa Klubb, Klubbmästerskap 
2008:
Individuell kula,(utomhus)
1. Gilla Hafdell
2. Jan-Inge Ahlgren
3. Janne Larsson
4. Berith Hoas

2008.
Centimeter, (utomhus)
1. Jan-Inge Ahlgren 124 cm
2. Janne Larsson 128 cm
3. Gilla Hafdell 169 cm
4. Berith Hoas 178 cm
5. David Melin 196 cm

2008 Individuellt, (inomhus)
1. Jan-Inge Ahlgren
2. Gilla Hafdell
3. Janne Larsson
4. Linda Jakobsson

2009:Individuell, (utomhus)
1. Magnus Lindström
2. Janne Larsson
3. Gilla Hafdell
4. Jan-Inge Ahlgren
5. David Melin

2009: Centimeter (utomhus)
1. Janne Larsson 68 cm (nytt klubbrekord utomhus)
2. Gilla Hafdell 127 cm
3. David Melin 180 cm
4. Magnus Lindström 233 cm
5. Jan-Inge Ahlgren 332 cm

2009: Individuellt (inomhus(
1. Jan-Inge Ahlgren
2. Tage Svanborg
3. Janne Larsson
4. Gilla Hafdell

2009: Centimeter (inomhus)
1. Tage Svanborg 13 cm (nytt klubbrekord inomhus)
2. Gilla Hafdell 84 cm
3. Jan-Inge Ahlgren 88 cm
4. Janne Larsson 117 cm

2010 individuell kula. Rävhagen

1. Tage Svanborg
2. Janne Larsson
3. Magnus Lindström
4. David Melin
5. Janne Ahlgren
6. Herman Hafdell
7. Fredrik Karlsson


2010 centimeter. Rävhagen

1. Janne Larsson 109 cm
2. Tage Svanborg 110 cm
3. Magnus Lindström 181 cm
4. Janne Ahlgren 211 cm
5. David Melin 311 cm
6. Fredrik Karlsson 392 cm
7. Herman Hafdell 398 cm

2011 KM Ind, Åhsbergska Hagen
1. Tage Svanborg
2. Janne Larsson
3. Janne Ahlgren
4. Magnus Stenberg

2011 KM cm Lärkparken Roma.
1. Janne Larsson 67 cm
2. Janne Ahlgren 141 cm
3. Magnus Stenberg 173 cm
4. Torbjörn Hafdell 278 cm
5. Gösta Svensson 760 cm
6. Fredrik Karlsson 821 cm
7. Ann Karlsson 962 cm

KM CM Mulde ridhus 2011
Resultat centimeter.
1. Magnus Stenberg 19 cm
2. Tage Svanborg 30 cm
3. Anders Dyplin 34 cm
4. Jan-Inge Ahlgren 64 cm
5. Janne Larsson 94 cm
6. fredrik Karlsson 351 cm

KM Ind Mulde ridhus 2011
Resultat individuell kula.
1. Janne Larsson 9 vinster 1 förlust
2. Magnus Stenberg 7-3
3. Anders Dyplin 5-5
4. Tage Svanborg 4-6
5. Jan-Inge Ahlgren 3-7
6. Fredrik Karlsson 2-8

KM Ind Åhsbergska hagen 2012
1. Janne Larsson 4 vinst, 0 förluster 48-32 kvot
2. Anders Dyplin 1 vinst 3 förluster 40-46 -//-
3. Janne Ahlgren 1 vinst 3 förluster 32-46 -//-

Centimeter 12 kast 2012
1. Janne Larsson 58 cm (klubbrekord)
2. Anders Dyplin 115 cm
3. Janne Ahlgren 125 cm

KM, CM 2013 Rävhagen
1. Jan-Inge Ahlgren 165 cm
2. Janne Larsson 177 cm
3. Magnus Stenberg 186 cm

KM Ind Rävhagen 2013
1. Janne Larsson 3 vinster 1 förlust
2. Magnus Stenberg 2 vinster 2 förluster
3. Jan-Inge Ahlgren 1 vinst 3 förluster 

KMHästsko Utomhus 2013 Valleviken

1. Magnus Stenberg 268
2. Janne Larsson 180
3. Klas-Åke Lindström 170
4. Jan-Inge Ahlgren 165
5. Anna Stenberg 134
6. Ulf Stenberg 117
7. Birgitta Stenberg 75
8. Marja Lindström 47

Vinnare genom tiderna:

Familjevarpan 10 okt 2010 (Rävhagen)
1. Evert Olsson & Rune Olsson Bäl IF
2. Tage Svanborg Wisby BK & Janne Larsson Mulde VK
3. Sven-Ivan Rieém & Jan-Arne Rieém Fårö IF
4. Göte Lindberg & Göran Lindberg IF Varpa 


Familjevarpan 18 okt 2009, (Mulde Ridhus)
Grupp 1
1. Evert Olsson Bäl IF & Bertil Johansson Eksta IF
2. Jan-Arne Rieém Fårö IF & Janne "Eksta" Larsson Eksta IF
3. Göran Lindberg IF Varpa & Jan-Inge Ahlgren Mulde VK
4. Tage Svanborg Wisby BK & Rune Wahlgren Eksta IF

Grupp 2
1. Lennart Pettersson Roma IF & Jan-Erik Wickman Hablingbo IK
2. Hans Öberg Eksta IF & David Melin Mulde VK
3. Leif Tingström Eksta IF & Ulla Pettersson Eksta IF

Grupp 3
1. Gösta Westergren Wisby BK & Alvar Lindkvist Wisby BK
2. Lars-Oskar Stenberg Gotlands Bara IF & Torolf Berg Wisby BK
3. Wide Nygren Eksta IF & Gunnar Lind Hoburgs IF

Grupp 4
1. Sven Gillerfors Banda VK & Göte Lindberg IF Varpa 
2. Janne Larsson Mulde VK & Dan Pettersson Eksta IF
3. Harald Söderlund Eksta IF & Stig Hansson Hoburgs IF


Lindas 2-manna
2009: Göran Lindberg IF Varpa & Leif Olsson Banda VK

Mulde Stegen
2008: Sven Gillerfors Banda VK
2009: Sven Gillerfors Banda VK
2010: Hans-Evert Gustavsson Banda VK
2011: Sven Gillerfors Banda VK

Mulde World Cup:
2002: Gilla Hafdell Eksta IF, Jan Klintbom Hablingbo IK, Wide Nygren Eksta IF
2003: Lars-Oskar Stenberg Gotlands Bara IF, Ernst Jakobsson Eksta IF, Bertil Broberg Fårö IF
2004: Dan Pettersson Eksta IF, Stefan Jönsson Fårö IF
2005: Bernt Jakobsson Eksta IF, Fredian Lundberg Wisby BK, Arne Eriksson Östergarns IK
2006: Sylve Gillerfors Banda VK, Eva Björklöf-Nygren Eksta IF, Janne Larsson Mulde K
2007: Lars-Åke Olsson IF Varpa, Kjell Pettersson Eksta IF, Sven Gillerfors Banda VK
2008: Leif Olsson, Tommy Pettersson, Kenneth Pettersson Banda VK
2009: Lars-Oskar Stenberg Gotlands Bara IF, Jan-Erik Wickman Hablingbo IK, Nils-Erik Jakobsson Sanda IF
2010: Rolf Burgesäter Wisby BK, Claes-Göran Hederstedt Buttle VK, Anders Dyplin Fårö IF
2011: Iris Pettersson IF Varpa, Evert Olsson Bäl IF, Rune Wahlgren Eksta IF
2012: Inga Lindberg IF Varpa, Fred Klingvall Östergarns IK, Gunnar Lind Garda IK
2013: Eva Björlöf-Nygren Eksta IF, Evert Olsson Bäl IF, Kenneth Johansson Eksta IF
2014: Eva Björklöf-Nygren Eksta IF, Evert Olsson Bäl IF, Kenneth Johansson Eksta IF
Smock Nolle Open:

2008: Sven Gillerfors, Kenneth Pettersson Banda VK
2009: Bernt "Bison" Nilsson, Evert Olsson Bäl IF
2010: Evert Olsson Bäl IF , Anders Johansson Västra Frölunda VK
2011: George Johansson & Lennart Pettersson Roma IF 
2012: Evert Olsson Bäl IF & Inge Olsson Östergarns IK 
2013: Inge Sandström Wisby BK & Janne "Mulde" Larsson Mulde VK
2014: Evert Olsson bäl IF & Ulf Godman Roma IF

Klubbmixen:

2003: Sture Lindgren Hablingbo IK, Benny Broberg,Fårö IF, Wide Nygren
Eksta IF
2004: Bernt Jakobsson Eksta IF , Rolf Burgesäter IF Varpa , Harald Söderlund Eksta IF
2005: Claes-Göran Hederstedt Buttle VK, Sylve Gillerfors Wisby BK, Wide Nygren Eksta IF
2006: Tage Svanborg Wisby BK, Sylve Gillerfors Wisby BK, Pär Svensson Wisby BK
2007: Elert Westerlund Wisby BK, Lennart Pettersson Roma IF, Lars-Oskar Stenberg Gotlands Bara IF
2008: Evert Olsson Bäl IF, Ernst Jakobsson Eksta IF, Leif Tingström Fårö IF
2009: Sven Gillerfors Banda VK, Janne Klintbom Hablingbo IK, Fredrik Karlsson Mulde VK
2010: Gunnar Lind Hoburgs IF, Anders Johansson Västra Frölunda VK, Janne Larsson Mulde VK
2011: Tage Svanborg Wisby BK, Wide Nygren Eksta IF, Magnus Stenberg Mulde VK
2012: Jan-Inge Ahlgren Mulde VK, Tage Appelqvist Banda VK, Lars-Oskar Stenberg Bara IF
2013: Inga Lindberg IF Varpa, Evert Olsson Bäl IF, Lars-Åke Olsson IF Varpa
2014: Evert Olsson Bäl IF, Jan-Arne Rieém Eksta IF, Janne "Mulde" Larsson Wisby BK

Uppdaterad: 04 OKT 2016 18:52

Bildresultat för Mäklarhuset

 

 

Bildresultat för Wisby UR & Guld

Relaterad bild

 

 

 

Bildresultat för framåt för fler i rörelse

 


logo_gotlandsidrottsförbundjpg



Bildresultat för Gotland Grand National

Postadress:
Mulde Varpa Klubb - Varpa
Janne Larsson, Österbyväg 10
62141 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info